Yhdistyksen retkipäivä Tampereella 17.9.2022

22.9.2022

Yhdistyksen ensimmäinen livetapahtuma kahteen vuoteen toteutettiin Tampereella ja mukana oli reilu 20 Kohtaamistaiteen ohjaajaa eri puolelta Suomea. Päivä alkoi lounaalla tunnelmallisessa Tallipihan kahvilassa. Tallipihan syksyisestä tunnelmasta nautittiin sadekuuroista huolimatta ja aikaa oli piipahtaa puotien lisäksi myös Taidekeskus Mältinrannan galleriassa ja taidelainaamossa. 

Taidekeskus Mältinrannassa oli taidetta esillä sisällä ja ulkona. 

Tallipihasta siirryttiin Tamperetaloon Muumimuseoon. Muumimuseon ateljeessa sukellettiin muumien maailmaan ja inspiroiduttiin Tove Janssonin kirjankansitaiteesta. Värikäs kirjankansi-työpajassa päästiin maalaamaan guassiväreillä ja tunnelma oli keskittynyt. Työpajan jälkeen jäi vielä aikaa kierrellä Muumimuseossa. 

Kiitos kaikille mukana olleille, teitte päivästä ikimuistoisen!